Breaking News
Home / Uncategorized / 1950’lerde Kadın ve Erkek Giyim Stillerinin Modaya Etkileri

1950’lerde Kadın ve Erkek Giyim Stillerinin Modaya Etkileri

Moda çağını en güzel yaşadığımız dönemlerden biri olan 1950’ler de, trendlere ve akımlara uyum sağlamak bizler için hobi haline geliyor. Her karakterin illa ki kendinde bir şeyler bulduğu trend atmosferine kapılmak çok kolay.

http://bloshka.info/2019/04/07/1950s-of-fashion/
http://bloshka.info/2019/04/07/1950s-of-fashion/

Değişen teknoloji ve değişen ruh hali, peki ya stiller? Stiller hep kalıcı mıdır, yoksa dönüşümlü müdür? Bizlere sorarsanız muhtemelen dönüşümlü cevabını verebiliriz. Bunun sebebi belki de devamlı eskiye takılmamızdandır. Aslında eskiyle yeniyi karıştırmak diyebiliriz tabii ki. Kendinizi bir anda çok eskilere döndürmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, sizleri 50’lere, o günlerin modasına götürebiliriz. 50’ler modası aslında ikinci dünya savaşının bitişiyle başlıyor. Yani savaş zamanları kısıtlı kumaş ve iplik olmasından dolayı moda kavramı gelişmemiş. İlerleyen zamanlarda yeni ve farklı kumaşlar keşfedilerek özellikle Amerika Birleşik Devlet’lerinde yaygınlaşmaya başlayan moda anlaşışı yavaş yavaş tüm yaşantılara dâhil olmuş. Özellikle kadınların kıyafetlerine renkler, desenler, naylon kumaşlar, yün ve pul detayları eklendi. Büyük ve ihtişamlı desenler adeta vazgeçilmez oldu.

 50’lerin erkek stillerine baktığımızda, genellikle genç kesimlerde motorcu tarz deri ceketlere rastlıyoruz. Deri ceketlerin tarihi belki de 50’lerden öncesine dayanır. Hala devam ediyor olması gerçekten şahane bir şey değil mi?

Genellikle 30 yaş ve üzeri erkekleri ciddi takım elbiselerle görüyoruz. Süveter trendinin erkeklere yansıdığı o yıllarda her renk süveter kolaylıkla kullanılıyor hale gelmiş. Bol paçalı pantolonlar, şapkalar, ceketler 50’lerin sokak modasını oluşturuyor diyebiliriz. Erkekler o sıralar kıyafetleriyle asil duruşlar sergiliyor.

Kadınlara geldiğimizde öncelikle Fransız esintili saç ve makyajlar gözümüze çarpıyor. Saçlar daima toplu ve asil görünüyor. Bazen de tabii ki aksesuar olarak tercih edilen şapkalara rastlıyoruz. Abartılı inci küpeler de bu yıllarda trend olmuşa benziyor.

Devrin genç kızları enerji dolu ve rengârenk giyinmeye bayılıyor. Desenleri karıştırma ve baştan aşağı tek renk kombinleri oldukça ilgi çekici. Bu iki unsurunda günümüzde trend olduğuna şahit oluyoruz. Elbiselerde genellikle bel, kalça ve göğüs hatlarını belli edecek kıyafetler tercih ediliyor. victorian tarzda midi boy kalem elbiseler epeyce kullanılıyormuş. Bol pantolonlarla çizgili gömlekler birleşiyor. Midi boy etekler yaygınlaşıyor. Asil ve göz kamaştırıcı şıklığı gözler önüne seren en zevkli yılların başlangıcı diyebiliriz 50’ler için. Ayakkabılarda topuklu ve sivri burun ayakkabılara sıklıkla rastlıyoruz. Kadınların ince ve uzun görünme arzusunun 50’lerde başladığının da altını çizebiliriz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir