Vücut Tipine Göre Nasıl Elbiseler Giymelisin?

0
1036
Görüntülenme

Hayatınızda özel kıldığınız ânlarda, kendinizi şımartacağınız şeyleri benimsemek en büyük gayeniz olabilir. Hem bu sayede kendinizin farkına vararak bir kere daha mükemmelliğinizle övünebilirsiniz. Bu gayeleri gerçekleştirmek ise keyifli bir o kadar da uğraş gerektirir. Kendinizi keşfetme sürecinize vücudunuzu tanımayı da dâhil edin. Bu durum sizlere günlük yaşamınızda oldukça fayda sağlayacak. Kalabalık bir ortama girdiğinizde, mesela bir üniversite mezuniyet balosunda en fazla; saçınızla veya makyajınızla değil giydiğiniz kıyafetinizle gözleri üzerinize toplayabilirsiniz. İlla ki bu potansiyeli kendinize toplamanız için 1/80 boyunda incecik olmanıza gerek yok. Hani dedik ya kendinizi keşfetme süreci diye, işe tam da bu noktada vücut şeklinizi ölçüp tartarak kendinize en uygun elbise modelini tertipleyebilirsiniz.

Öncelikle sizlere kolaylık sağlayacak vücut tipleri türlerine bir bakalım;

Bu türlerden sizin profilinize uygun olanı seçerseniz ilerleyen kısımlarda daha kolay ilerleyebilirsiniz. Bu sayede hem boyunuza hem kilonuza hem de vücut tipiniz uygun doğru elbise modelini seçebilirsiniz.

ARMUT VÜCUT TİPİ

Üçgene de benzeyen yapısıyla armut tipi vücutlar genellikle kalçaya doğru genişleyen siluetleri benzer. Bu vücut tipinin artıları ve eksileri olmakla birlikte, kalçalarından mustarip olanların yakından tanıdığı sorunları teşkil etmekte. Omuzların ve bel kısmının sönük kaldığını varsayarsak bu kısımlara yoğunlaşmanız en doğrusu olacak. Bu noktada, derin V yakalı, halter yakalı elbiseleri kullanmanız sizler için adeta biçilmiş kaftan. Sezonun trendleri arasında olan: taş ve ışıltı detaylarını da buralarda kullanırsanız vücudunuzu dengelemiş olursunuz. Elbiselerin etek kısımları oldukça sade olmalıdır. Düz kalem eteklerden ya da balık elbiselerden kaçınmanız gerektiği de ayrıca düşünmeniz gereken bir unsur. Etek kısmını zarif ince kumaşlı biraz kabarık eteklerden seçebilirsiniz. Bu seçiminizle kusurlu bölgeyi kamufle etmiş olursunuz. Genellikle seçiminiz mini ya da maxi boy eteklerden olsun arada kalmış boyları sevmeyen bir vücut tipiniz olduğunu unutmayın. Eğer armut vücut tipine sahip ve kısa boyluysanız kesinlikle V yakalı mini elbiseler sizler için doğru seçim olur.

 

TERS ÜÇGEN VÜCUT TİPİ

Armut vücut tipinin tam tersini yansıtan ters üçgen, isminden de anlaşıldığı üzere biraz orantılamanız gereken bir şekildir. Omuzlarız kalın ve belinize doğru inceliyorsa sizler için ilk önerimiz omuzları sade tutmanızdan yana. Hele de iri göğüslere sahipseniz üst kısmınızda straplez ya da omuzu düşük elbiseler tercih etmeyin. Üst kısmınız için zarif ince askılar, tek omuz detayları sizler için en uygun olanları.  Eğer biraz kilonuz varsa ve bunu gizlemek istiyorsanız yine sizlerin kurtarıcısı olacak nihai parçalar: derin V yakalar olur. Detayları daima etek kısmınıza saklayın. Balık elbiseler, kloş, A tipi, kabarık eteklere sahip elbiseleri özümsemeniz gerekir.

DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ

 Erkeksi vücut olarak da bilinen dikdörtgen vücut tiplerinde orantılı ölçüler dikkat çekmektedir. Vücudunuzu biraz kadınsı hale çevirmeniz gerekir. Bu noktada sizler için en uygun elbise türü peplum kesimlerdir. Zira bu kesimleri sizden iyi kimse taşıyamaz. Mini, midi, maxi boy etekler fark etmeden sizleri en iyi şekilde yansıtır. Vücut orantılamanız da belinizi ortaya çıkarmak her zaman sizlere fayda sağlayacak. Kloş gelen bir elbiseyi kemerle gösterişli hale getirebilirsiniz. Eğer biraz kiloluysanız ve boyunuz kısaysa kloş elbiseleri deneyin ve kemerinizi asla unutmayın. Kraliyet stili elbiseler, vücudunuzu hareketlendirecek. Yakalarınıza hacim vererek bebe yakaları da tercihlerinizin arasına ekleyebilirsiniz.

KUM SAATİ VÜCUT TİPİ

Herkesi sahip olmak istediği orantıların tek vücut da birleşmiş hali de diyebileceğimiz kum saati formları ince belli olmanın avantajlarını sunuyor önünüze. Omuzların ve kalçaların orantılı olduğu bu vücut tipine sahip kadınlar balık, trompet gibi iddialı elbiseleri kullanabilirler. Vücudunuzu ortaya çıkarmaktan asla çekinmeyin. Dar ve vücudu saran kıyafetler tam da sizlere göre. Belinizin avantajlarından yararlanarak göbeği açık iki parçadan oluşan elbiseleri de seçenekleriniz arasında tutun. Sizlere yakışmayacak az elbise seçeneği varken şu sıralar oldukça trend olan V yakaları da kullanın.

ELMAS VÜCUT TİPİ

Omuzlarınızın sönük kaldığı ve bel ve kalça kısmınızın daha hacimli olduğunu hissediyorsanız elmas vücut tipine sahipsiniz demektir. Artıları ve eksileriyle birlikte, hacimli kayık yakalar, straplez, geniş V yakalar alt kısmınızla dengeyi korumanıza yardımcı olur. Beliniz kalın olduğundan dolayı kemerle sabitlemeniz gerekir. Etek kısmını ise; kraliyet, A tipi, pilili eteklerden tercih etmelisiniz.

OVAL VÜCUT TİPİ

Balık etli diye tabir edilen oval vücutlarda üst kısmınızın biraz dolgun olması gözlemlenebilir. Bu durumlarda tercih edeceğiniz elbise türleri ise kesinlikle anvelop modellerden yana olur. Alt ve üst kısmı katlamalı modeller kusurlu bölgeleri kamufle ederek vücudunuzu eşitlemenizi sağlar. Eğer anvelop kesimleri pek tercih etmiyorsanız A kesim etekleri olan V yakalı elbiseleri de kullanabilirsiniz. Seçenekleriniz arasında daima koyu renkte elbiseler olsun. Ayrıca aşağı doğru düz inen elbiseleri kemerle hareketlendirerek belinizi daha ince gösterebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here