Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin 5 Stil Önerisi

0
1486
Görüntülenme

Okulların açılmasına sayılı günler kala, gönüllerindeki üniversiteleri, yüzlerindeki gülüşlere ve kalplerindeki heyecana ortak ettikleri yeni yeni, taze üniversiteliler. Nede olsa artık 1999’lular üniversitede! Aslında onlar sosyal mecralardalar genellikle! Instagram’ı, YouTube’u ve diğer mecraları en fazla aktif olarak kullanan kitle, şimdi de üniversite yolcusu. Bizlere de şimdilik hoş geldiniz demek kalıyor ve heyecanlarına ortak oluyoruz. Teknolojiden, sosyal medyadan ondan bundan haberdarlar peki ya modadan? Moda dünyasına biraz geç adapte oluyoruz aslında. Yani bende dâhil olmak üzere stilimizi oluşturma ve kendimize uyarlama mevzusu oldukça uzun bir süreç.

Üniversite lise gibi değildir. Biraz daha değişik ortamlar, alışkın olmadığımız kafalar ve suratlar. Tabii ki seçtiğiniz bölümlere göre farklı tanımlamalar yapılabilir bu unsurlar için. Bölümünüze göre nasıl giyinmez gerektiğini ilerleyen yazılarımda, önerilerimle birlikte sizlere sunacağım. Bu yazıda ise ilk olarak birinci sınıfların ilk seneleri olduğunun görüntüsünü en aza indirmenin 5 altın kuralını belirteceğim. Haydi, o zaman! Hazırsanız başlayalım.

  • Öncelikle konuya saçlardan başlamak istiyorum. 15-19 yaş aralığı kızların ilgisini çeken renkli saçlara bu sene de sıklıkla rastlayacağımızı umuyorum. Benim önerim bu saçlardan uzak durmanız yönünde. Yakışan da yaptırıyor yakışmayan da! İllaki yaptıracağım diyorsan kendine uygun saç rengini belirlemen gerekiyor. Tek bir rengin olması kâfi benim fikrimce. Ten rengine göre saç rengi belirlemek önemli bir unsur. Üniversiteli oldum kafasına girerek saçlarını sarıya boyatıp 10 yaş büyük gözükme çabası da pişmanlıkla sonuçlanır genellikle. Üniversitede saç renginiz ile oynamak isterseniz sizler için müthiş önerilerim var. Ombre ya da hafif ışıltılar. Saçınızın dip rengine uygun güzel bir ombre modeli bulun ve korkmadan uygulayın. Ombrenin saç diplerine etkisi olmadığı için her ay boyanızı yinelemenize gerek kalmayacak. Lakin her ay cila yaptırdığınız takdirde daha bakımlı görünecektir. Saçlarınızı elinizin uzanamadığı yere kadar uzatmamanızda fayda var. Belinize kadar uzun tutmanız kâfi olacak. Eğer yüzünüze kısa saç yakışıyorsa kesinlikle kısa saç öneriyoruz. Birde okula giderken saçlarınızı doğal bukleler ile şekillendirin abartıdan kaçının. Saçlarınızı ara ara doğal topuzlar yapın. Örgü modelleri deneyin,  her gün aynı saç modeliyle okula gelmeyip monotonluğa tekme tokat girin.

  • Makyaj bakım ritüeli, üniversiteli kızlar için nedeni hala çözülemeyen keskin bir makyaj çizgisi var. Ya çok abartı makyaj yapıyorlar, ya da hiç yapmıyorlar. Ortalama kavramı henüz belirgin değil onlarda. Çok makyaj yapan tayfa, gün geliyor hasta oluyor, sınav haftası oluyor ve senede bir kez de olsa okula makyajsız geldiğinde kimlik karmaşası yaşayabiliyor. Hiç makyaj yapmayan tayfa ise, okulun bir döneminden sonra yavaş yavaş makyaj yapmaya alışıyorlar. Makyaj yapmayan tayfa aslında, birinci sınıf ve son sınıf kıyaslamalarıyla yapılan tanımlamaların hakkını veren kısım. Benim önerim ise: Hafif kusursuz makyaj! Nasıl mı? Öncelikle yüzünüzde kusurlarınız varsa(akne, sivilce lekesi, siyah nokta) bunları kapatmak için iyi bir fondöten ile başlayabilirsiniz. Kusursuz ince siyah eyeliner da hiç fena olmaz gibi. Sezonun trendi toprak tonlarında gölgeli far ve dudak renginize uygun mat rujunuzla sıradan bir üniversite gününe hazırsınız. Bakım için önerim ise: Kendinize günlük düzenli kullanacağınız bakım ürünleri belirleyin. Ürünleriniz içerisinde makyaj temizleyicinizi muhakkak bulundurun. Birde yüzünüzde çıkan tüylerden de kurtulmanızda fayda var. Zira üniversitede en fazla dalga konusu bu olabilir.

  • Ayakkabı, spor ayakkabılarınızla bir ömür geçirmeyi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Üniversitede abartmayacak şekilde küçük çaplı topuklu ayakkabı giymelere başlamanızda fayda var. Uzun ya da kısa boylu olmanızın bir önemi yok. İllaki hayatınızın bazı dönemlerinde ihtiyaç duyacaksınız topuklara. Seçtiğiniz bölüme göre de iş hayatında her gün kullanmak durumunda da kalabilirsiniz. Yeni giymeye başlayanlar için benim önerim kalın topuklarla başlamak. Kalın topuklar bu yıl çok trend ve birçok modeli de bulunuyor.

  • Kıyafet tercihlerinde renk seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Pembe rengine hayatınızda biraz az yer vermenizi tavsiye ederim. Trend renkleri takip ederek gardırobunuzu öyle şekillendirin. Aynanın karşısında biraz daha fazla zaman geçirin. Değinmek istediğim diğer bir konu ise, gideceğiniz ilin hava durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Zira seyahat sonrasında hayal kırıklığına uğrayıp hasta olmayı kimse istemez.

  • Son önerim ise davranış ve duruşunuz. Stiliniz ile ilk izlenimler hayatınızdaki bazı kararlar için önemlidir. İyi izlenimler de çoğu zaman hayat kurtarır. Üniversitede arkadaş ortamı çok önemlidir. Bu ortamda vereceğiniz bazı kararlar hayatınızı kâbusa da çevirebilir, hiç bitmesini istemediğiniz güzel günlere de. Bu yüzden aldığınız kararlar önemlidir. Kendiniz olun ve asla değişmeyin! Oturmanıza, kalkmanıza, konuşmalarınıza dikkat edin ve bir yetişkin olduğunuzu tavırlarınızla kanıtlayın. Her zaman özgüvenli gülüşlerinizi yüzünüzden eksik etmeyin ve daima dik durun. Bu önerilerimiz ilk yılınızda sizler için faydalı olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here