Mevsimlere Göre Hangi Kumaş Türü Ne Zaman Giyilmeli?

0
29
Görüntülenme

Sıcak havaların etkisini göstermeye başladığına hemfikiriz değil mi? Mevsimsel farklılıklar giyim stilimizi etkilerken aynı zamanda kumaş seçimlerimizde de önemli bir faktör oynuyor. İnce kumaş ya da kalın kumaş algısından ziyade hava alabilen kumaşlar, doğal pamuklular, ketenler gibi ayrılan grupları tamımaya başladık. Bu kumaş türlerinin en bilindik özelliklerini de sizler için listeledik.

Wersted Yün: Bükülmüş yün ipliğiyle dokunan takım kumaşı. Farklı hava koşullarına kolayca ayak uydurabildiği için kullanışlı ve güçlü renkler için uygundur.

Şambre: İki renk iplikle dokunmuş pamuklu veya keten kumaş. Denim’in gömleklere çok yakışan benzeri de diyebiliriz. Özellikle yaz aylarının da vazgeçilemeyen kumaşlarındandır.

Süper 120’s: Hafif ve değerli bir yün türü. Sonbahar, kış ve ilkbahar için uygundur.

Moher: Tiftik olarak da bilinen yün. Ankara keçisinin uzun, parlak ve yumuşak yününden elde edilir. Hafiftir kumaş ve örgü yünü olarak kullanılır.

Flanel: Tusesi yumuşak ince yün veya keten kumaş. Nefes alabildiği için sonbahar ve ilkbaharda tercih ediliyor.

Patiska: Hasse adıyla bilinen bu kumaş bez ayağı örgülü, beyazlatılmış, hafif gramajlı, iç çamaşırlarında ve işleme yapmak için kullanılan pamuklu bir kumaştır.

Sakson: Saxony ve merinos yapraklarından yapılan strayhgarn ipliklerinden çeşitli örgü ve desenlerde dokunan yumuşak ve açık dokulu kumaştır. Elbiselik ve paltoluk kumaş olarak kullanılır.

Fresko: Yüksek bükümlü ipliklerin, katlandıktan sonra bez ayağı örgüde ve düşük sıklıklarda dokunmasıyla elde edilen sert kumaştır.

Kaput bezi: Amerikan bezi olarak bilinen bu kumaş karde iplikten dokunan ve beyazlatma işlemi uygulanmayan bir kumaştır.

Şifon: Çok yumuşak ve ışık geçiren, beza yağı örgüde, ince tek katlı ve yüksek bükümlü iplikten dokunmuş kumaştır. Çok ince ve hafiftir.

Gabardin: Çözgü yüzlü dimi örgüsüyle dokunan pantolonluk ve pardösülük kumaştır. Dayanıklı ve esnekliği az kumaştır.

Kaşmir: Atkıda ince kamçarn, yün ipliği kullanılarak, D, ½ dimi örgüsüyle dokunan atkı ve yüzlü elbiselik kumaş.

Saten: Halk arasında ipek saten olarak bilinir.

Atlas: Elbiselik kumaş olarak 8’li çözgü sateni örgüsüyle dokunan ipekli parlak kumaştır.

Kadife: Temel dokudaki atkı veya çözgü ipliklerine, gevşek durumda ilave bir atkı ya da çözgü eklenip daha sonra kesişerek tüylü bir yüzey kazandıran dokumadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here