Kışı Sağlıklı Atlatmanın 10 Yöntemi

0
878
Görüntülenme

Kış soğuklarında mustarip olduğumuz en önemli sorunumuz, hastalıklarla başa çıkma zorunluluğumuz olabilir. Kış ayları acımasızdır. Hele de sizleri hazırlıksız yakaladığında üzerinize üşüşebilirler.  Sonra da gelsin hastalıklar, iştahsızlıklar, sağlıklı beslenememe halleri. Kış aylarını sevmemek için birçok sebebimiz var. Hastalıklar ve üşüme durumları olmasa güzel mevsim aslında. Bizler bu durumlardan en az hasarla çıkmak için biraz uğraşmalıyız. Hastalıklara karşı direnç her insana göre değişiklik gösterse de dikkat etmezsek metabolizmamız ve alışkanlıklar dâhil olmak üzere soğuk algınlığı gibi hastalıklarla başa çıkmamız imkânsız. O halde bu durumlara rastlamamak için bu müthiş tavsiyelere kulak verebilirsiniz.

SAĞLIKLI BESLENME

Her zaman önceliğiniz sağlıklı ve dengeli beslenme olsun. Sağlıklız beslenme durumu; hem fiziksel, hem zihinsel, hem de duygusal olarak sizleri etkileyebilir. Vücudunuzu iyi tanıdığınıza emin olun ve onun günlük ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösterin. Yaz alışkanlıklarından sıyrılıp kış sebzelerine saldırın. Onlarca sebze içerisinden kendi damak zevkinize uygun olanları seçerek kendinize özel spesiyaller hazırlayın. Tabii ki kış aylarında azalan su tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Biliyorsunuz ki ciğerlerinizin daima bol suya ihtiyacı var. Yazın bir şekilde tamamladığımız su ihtiyacımızı kışın aksatabiliyoruz. Günlük dengeli beslenme sayesinde vücudunuzda yeterli enerjiden nasibini alarak sizin daha az üşümenize neden olur. Bu sayede daha geç hastalanırsınız.

SICAKLIK

Vücudunuzun kış aylarında daima sıcaklığa ihtiyacı vardır. Lakin her koşulda sıcak ortamlar bulamayabiliriz. Soğukta kaldığımız zamanlarda kendimizi sıcak tutacak giysilere daima ihtiyacımız var. Bu sayede vücudunuzun sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Vücudunuzun sıcaklığı metabolizmanızla doğru orantılıdır. Kendinizi sıcak hissettiğinizde metabolizmanızın da hızlanması gözlemlenebilir.

Vücudunuzu soğuk havalarda daima sıcak tutmaya çalışın ve atkı bere gibi aksesuarları yanınızdan eksik etmeyin. Bu sayede hastalıklarla başa çıkmanız kolaylaşır. Özellikle ellerinizi ve ayaklarınızı soğuklardan korumalısınız. Ellerinize günlük bakım yaparak kan dolaşımını hızlandırın.

YAĞ TÜKETİMİ

Yemeklerde kullanılan doymamış yağları mümkün olduğunca azaltın. Doymamış yağlar, metabolizmayı düzenleyen ve vücuda ısı salgılayan tiroidinizi olumsuz etkiler. Vücudumuzda ise hareketsizliğimizden dolayı yakamayız ve vücudumuza kilo olarak geri döner. Bu durumları azaltmanın nihai yöntemi ise kuşkusuz, yemeklerde zeytinyağı ve tereyağı kullanmaktır.

KAHVE TÜKETİMİ

Soğuk kış günlerinin efsane içeceği kahve tüketimi metabolizmanızı hızlandırır. Günlük iki ve ya üç bardak tüketiminde hiçbir sakınca yoktur kahveyi. Zaten öğrenci olmanın da birinci kuralı sınav haftasının olmazsa olmazıdır kahveler. Sürekli kendinizi halsiz ve uykulu halde hissediyorsanız kahve tüketimi sizlere oldukça fazla yarar sağlayabilir.

MASAJ

Soğuk havaların üzerimizdeki stresini azaltacak yöntemlerden en hafifletici olanı masaj uygulamaları olabilir. Stresten ve negatif etkilerden sizleri alarak sakinliğe davet ediyoruz. Masajla rahatlama yöntemi sizleri her zaman koşuşturmacadan uzak tutar.

DONDURMA

Bu önerimiz sizleri şaşırtabilir. Kışın dondurma yenmez algısını değiştiriyoruz. Lakin bir farkla! Katkısız ve sütten yapılmış dondurmaları kışın da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Dondurmalar metabolizmanızı hızlandırarak sizlere kış aylarında enerji sağlayabilir. Ayrıca dondurma, cilt ve karaciğer problemlerinin de bir numaralı düşmanı.

DENGELİ BESLENME

Dengeli beslenmeden birazcık bahsetmiştik. Kış aylarında oluşan iştahsızlığınızla başa çıkmalısınız. Bu durum sizlere enerji kaybettirir ve vücudunuzun soğumasına sebep olur. Az yemek yemek metabolizmanızı da yavaşlatarak yediğinizi sindirememe problemiyle karşılayabilirsiniz. Bu durumları azaltmanın en önemli yöntemi ise vücudumuzun ihtiyacı olduğu kadar besin tüketmektir.

UYKU

Uyku sizleri zinde tutacak en önemli unsurdur. Uyku problemi yaşayanlar için günlük kendilerine uyku saatleri belirlemeleri gerekir. Hali hazırda kış mevsimiyken kendinize uyku için bol zaman ayırın. Abartmayacak şekilde düzenli uykunuzu almak sizlere pozitif uyanmayı sağlar.

D VİTAMİNİ

Kış aylarında yeterli enerjiyi salgılayamayan vücudunuza D vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Güneş ışınlaarından çoğu zaman maruz kaldığımız günler oluyor. Bu durumu azaltmanın nihai yöntemi ise D vitamini takviyesidir.

SPOR

Soğuk havalarda hareketsiz kalmamız kaçınılmaz olur. Hareketsiz kalmanın olumsuz etkileri ise saymakla bitmez. Bu durumdan çıkış yönteminiz daima spor yapmak olsun. Spor salonlarında spor yapabilirsiniz. Kış aylarında yüzmek de sizleri monotonluktan veya hareketsizlikten çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here