İnternetten Güvenilir Alışveriş Yapmak İçin Bilmemiz Gereken 7 Unsur

0
92
Görüntülenme

Eskiden gelen alışkanlıklarımızı daima yaşatmayı gözetmişizdir. Bu duruma alışveriş deneyimlerimiz eklendiğinde bir şeyleri satın almak için ona ayrı bir zaman ayırıyorduk. Global dünyanın getirdiği yeniliklerden en hızlı ve stratejik olarak yayılan E-ticaret sektörü de küreselleşmeye dahil oldu. Bu durumu avantaja çevirerek tekstil markaları artık İnternet satışlarına daha fazla önem vermeye başladı. Yenilenmeyi kabul etmeyip geleneksel mağazacılığa devam edenler ise hedef kitlesini büyütememe riskini göze aldı diyebiliriz.

‘Benim ürüne dokunmam, hissetmem gerekir’ tabirini kullanan kesimler ise yavaş yavaş azalmaya başladı. Bu durumu kabullenip güven noktasında tereddüt yaşayanlar için dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik. Dilerseniz güvenilir internet alışverişini bizim önerilerimizle daha da kolay hale getirip tereddütlerinizi azaltabilirsiniz.

1.İade ve Güven Politikası

Her internet sayfasının ve E-ticaret sitelerinin iade ve güvenlik politikaları unsurlarını gözeten bir paragraf oluşturmaları gerekir. Bu noktada şeffaf olmak gerekir. Müşteriyle zamanında ve doğrudan iletişime geçirerek sorunları algılayıp harekete geçmek gerekir. Ayrıca internet siteleri için güvenlik sertifikası almak da kullanıcıların gözünde değerinizi arttıracaktır.

2. Ödeme Seçenekleri

Ödeme seçenekleri genişletilmeli ile kullanıcı alışverişini dilediği gibi yapabilmelidir. Kredi kartıyla doğrulama işlemleri ve kapıda ödeme seçeneklerini bulunduran alışveriş siteleri ürünü gördükten sonra kullanıcıya ödeme imkânı sunar.

3. Deneyimleyen kullanıcı yorumları

Alışveriş yaptığınız siteyi; forumlar, ekşi sözlük, şikâyet var gibi platformlarda aratırsanız sizin gibi alışveriş yapmayı düşünen ya da daha önce deneyimlemiş olanların feedbackleriyle karşılaşırsınız. En şeffaf geri dönüşlere bu sayede ulaşıp marka hakkında bilgi sahibi olursunuz.

4. Doğru ve Net Fotoğraf Çekimi

Ürünün tam ve net fotoğraflarının çekildiğine emin olun ve ürünün alışveriş sayfasının ürünü olup olmadığını da kontrol edin. Küçük işletmelerden alışveriş yapıyor ve tek bir fotoğraf üzerinden ürün gösteriliyorsa başka fotoğraf olup olmadığını sorgulayın.

5. Firmaların Sosyal Mecralardaki Referansları

İnstagram üzerinden alışveriş sayfasının etiketlenen fotoğraflarına göz atmayı ihmal etmeyin. Kullanıcılar memnun kaldığı ürünleri veya sorun yaşadığı durumu dile getirmek için instagramı kullanır ve erişebildiği yere kadar diğer kullanıcılara ve işletmeye ulaşmaya çalışır.

6. Paravan Sosyal Medya Ağlarında Aktif İşletmeler

Her işletmenin mutlaka ürünlerini paylaşıp etkileşim alacağı sosyal medya hesapları olmalıdır. Bu mecraları yaratıcı ve özenle kullanması ve düzenli paylaşım yapması gerekir. Kullanıcılarda bu sayede firmayla düzenli olarak etkileşimde bulunacak ve yeniliklerden haberdar olacak.

7. Video çekimi

Fotoğrafların yanında ürünleri videolarla desteklemek kullanıcının her formdan ürünü görebilmesini sağlar. Bu şekilde satın alma işlemi hızlanır ve tereddütler azalabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here