İnstagram’ın IGTV Özelliği YouTube’a Rakip Olabilir mi?

0
467
Görüntülenme

Biliyorsunuz ki geçtiğimiz hafta instagram IGTV özelliğini tüm kullanıcılarına sundu. Sonundaki TV uzantısından da anlayacağınız üzere uzun süreli bir şeylerin instagram üzerinden seyredebilme sinyallerini almıştık. Özellikten kısaca bahsedecek olursa: eskiden 15 sn. ve bir dakikalık ile sınırlı video yayınlama kapasitesinin artık uzadığını söylemek isteriz. Uzadı derken şimdilik maksimum 10 dakika kadar olsa da ilerde bir saate çıkacağı da bekleniyor.

‘Televizyon izleme alışkanlığını azaltıp, telefonla geçirilen zamanı arttırmayı’ hedefleyen bu özellik bizim aklımıza aslında televizyonu değil direkt olarak YouTube’u getirdi. Nihayetinde artık zaten TV karşısında o kadar fazla vakit geçirmiyoruz. YouTube’ba da girmek sizleri yoruyorsa işte sizlere mükemmel bir instagram güzelliği. Youtuberlerın da bu durumu kolayca kabullendikleri ortada. Zira IGTV özelliği açılır açılmaz çoğu youtuber hoş geldin videosu çekti.

Şuan itibariyle daha çok, kısa vine şeklinde ve video klip yayınlayan sayfaların işine oldukça yarayacak IGTV, bir saatlik video yayınlama özelliğinin gelmesiyle dizileri bile instagramdan izleme fırsatı sunacak kullanıcılara. Kullanım açısından dikey ve kolay çekimlere uygun olsa da video özelliği uzadıkça yatay çekimlere de uyarlanacağına eminiz.

Reklam konusunun henüz duyurulmadığı mecrada, reklam faaliyetlerinin bir an önce başlatılması gerektiğini dile getirmek isteriz. Ayrıca YouTube’da video çekmek için prodüksiyon gerektiğini ve biraz da zor olduğunu kabullendik. Ama IGTV’de tüm kullanıcılar kolayca video çekebilecek ve yayınlamak için extra kurgu vs. bilgisi gerektirmeden yayınlayabilecek. Büyük bir hedef kitleye oynayan IGTV’nin gelecekteki konumu büyük merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here