Dudak Kuruluğuna Uygulanacak Bakım Önerileri

0
731
Görüntülenme

Soğuklara karşı dirençsizleşen ve kuruyan dudaklarınıza özenle bakmalısınız. Kış aylarında soğukla mücadele eden cildinizin belki de en fazla hasar gören hassas gölgesi dudaklarınız oluyor. Bu hassaslığı bütün sezon hissederiz. Dudaklarımız sertleştiğinde ve çatladığında onları koparma ve ısırma hissi oluşuyor ve dudaklarımızda yara olmasına sebep olabiliriz. Bu durum sizler için can sıkıcı ve sancılı bir süreç olur. 

Öncelikle dudak bakımında dikkat etmeniz gereken mesele kuşkusuz makyaj kalıntılarıdır. Cildinize uyguladığınız makyaj ürünlerini suratınızda fazla bekletmeyin ve temizliğini ve bakımını özellikle yapın.  Ruj uygulamalarında dikkatli olmanız bir unsur var ki kesinlikle kış aylarında sizlere fayda sağlar. Rujunuzdan önce kesinlikle dudaklarınızı nemlendirin. Bu sayede rujunuzu daha kolay yayabilir ve dudaklarınızın daha geç kurumasını sağlayabilirsiniz.

Sertleşen dudaklarınıza iyi gelecek en önemli unsurlardan birisi ise dudaklarınız fırçalamanız yönünde. Kolayca hazırladığınız ballı karışımla bu yöntemi rahatlıkla deneyebilirsiniz. Karışım içim elinizde bulunması gereken malzemeler ise;

  • Bir çay kaşığı bal,
  • Biraz şeker,
  • Biraz sıvı yağ,

Bu karışımı jel haline getirerek eliniz yardımıyla dudaklarınızı ovun. Dilerseniz karşım tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde cildiniz ölü hücrelerden arınarak daha yumuşak ve pürüzsüz hal alacak. Ayrıca ballı karışım sayesinde tüm yüz hatlarınızda kan akışını hızlandırabilirsiniz.

Dudaklarınıza yapacağınız bir diğer bakım önerisi dudaklarınızı temizlemesi yönünden oldukça başarılı bir karşım;

  • Biraz kahverengi şeker,
  • Bir çay kaşığı zeytinyağı,
  • Biraz soda,

Bu karışımı dudaklarınıza uyguladığınızda dudaklarınız daha dirençli ve soğuklara karşı korunacaktır. Bu karışımı dudaklarınıza dairesel hareketlerle uygulayın.

Dudaklarınız için daima dudak balmı kullanabilirsiniz. Ayrıca dudaklarınız için özel bakım yapabileceğiniz kremler kullanabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here