Dior’dan Feminist Hareketler 2018 Sonbahar Koleksiyonu #MeToo

3
1367
Görüntülenme

Paris moda haftası kapsamında Christian Dior koleksiyonu vermek istediği sosyal mesajlar ile gündemde uzun süre kalacağa benziyor. Moda dünyasının da içerisinde bulunduğu #TimesUp ve #MeToo hareketleri bildiğimiz üzere, kadına şiddet ve cinsel tacize karşı verilen protesto olarak biliniyor. Bu hareketlere sessiz kalamayan Marra Grazia Chiura’in Dior koleksiyonunun da ilham kaynağı oldu.

Chiura 60’lı yıllardan esinlendi ve o dönemde bulunan Youthquaker hareketi hem moda da hem de kültürde devrim ve özgürlük arayışı içerisinde olduklarının mesajını vermek istedi. Karmaşa ve kaos içerisinde ne istediğini bilen profesyonel bir tasarımcı vardı. İnce eleyip sık dokuduğu güzide eserlerini yaratmak için de o karmaşayı fırsata dönüştürmenin yöntemi olarak koleksiyonuna yansıttığı esinlenmeleri dikkatimizi çekti.

Takım giysilerinin odak noktası olduğu şu sıralarda çizgili veya katlanmış modelleri kendi koleksiyonuna yakıştırdı. Devrimci şapkalarını hiç kafalarından çıkarmayacağa benziyorlar. Bu şapkalar günümüzde de popular olan kasket, beret gibi Rus Bolşevik dönemlerini andırıyor. Bu kombinlere yakışacak nihai ayakkabılar da tabii ki çizmelerden yana seçilmiş. Başta da söylediğimiz gibi bu koleksiyon ile Chiura cinsiyet eşitsizliğini, kadınların rollerini ve haklarını ele almış. Feminist koleksiyon diye adlandırdığımız eserleri biz çok başarılı bulduk. Sloganları da parçalara ekleyen Chiura enfes bir çizgide ilerliyor. 1968 Ruhunu Paris Moda Haftası’na taşıyan Chiura, kadınlara susmamaları konusunda mesajlar veriyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here