Blog Yazmanız için Bilmeniz Gereken Her şey!

0
225
Görüntülenme

Hayatınız boyunca sizlerin yaşamına ortaklık eden kendi stiliniz ve giyim tarzınız var. Çoğu zaman kendi zevklerinizle bezenmiş olduğunu düşünseniz de, bu durumu gözlem yeteneğiniz sayesinde birçok görüntüye maruz kalıp biraz da merak güdünüz ile  zenginleştirip destekliyorsunuz. Sizin için doğru olanlar  zevkleriniz sayılabilir. Başarı paylaşılmalı! Eğer bu içeriği merakla okumayı hedefleyen kişilerseniz sizde paylaşımcılar veya paylaşmaya hazırlananlardan  olmalısınız. Bizlere öncelikle bir söz vermenizi istiyoruz. Eğer yazı bitiminde paylaşımcı olmaya karar verirseniz kendinize blogger, yazar, editör gibi üzerinize yük bindirecek isimleri hemen yakıştırmayın . Sizler ve tabii ki bizler de kafamızın içerisindeki sözcük havuzundan doğru kelimeleri bir araya getirmeye çalışan ve bunları diğer insanlarla paylaşmayı hedefleyen paylaşımcılar olmalıyız. Eğer okumaya devam ediyorsan anlaştık demektir.

Öncelikle paylaşacağınız konular hakkında kararlı olmanız gerekir. Kararlı olduğunuz konuya ise mesai harcamalısınız. Eğer bir konu hakkında görüşlerinizi paylaşmak istiyorsanız sizlere sonsuz olanak sağlayan internetten faydalanın. Konunun derinliğine inin, konunuzu destekleyenler ve desteklemeyenler olarak ayrışan iki gruba da konuşma hakkı verin ve kendi bildiğinizin doğru olduğunu ispatlayarak başlayın meseleyi anlatmaya.

İnternetin sonsuz gücünü doğru kullanabilmek önemlidir. Bu hususta uzun makaleleri okumaya, konuyla alakalı film ve belgeselleri izlemeye sıcak bakmalısınız. Konu hakkında söz sahibi olmak için sizler birer seçilmiş eleştirmenlersiniz.

Bilgilerle donatılmış halde sabırsızlıkla düşüncelerinizi aktarmaya ihtiyacınız var. Hemen kendi adınızla bir şeyler paylaşmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz öyle değil mi? Ama o kadar da acele etmemeniz gerekir. Hemen kendinize yeni bir Word dosyası oluşturun ve başlığınızı atın. Aslında başlığınızı doğru ve kapsamlı seçmelisiniz. Dikkat çekmeli, merak uyandırmalı ve en önemlisi ana fikrinizi savunmalı. Bu unsurları destekleyen bir başlık edindiğinizde bunu onaylayalım ve asıl konumuza geçelim.

Yazı yazma konusunda elbette birçok kaynaktan tüyolar almışsınızdır. Sizleri sıkmadan ana hatlarıyla ilham kaynağınızla ilgili birkaç şey söylemek isteriz. Öncelikle nerede huzurlu ve sakince yazı yazabildiğinize karar vermelisiniz. Mesela kendi açımdan düşündüğümde asla sesli ortamda içerik oluşturamayacağım aklıma gelir ve tabii ki içerik oluşturma gününde olup olmadığını sorgulamalısınız. Mükemmel bir iş çıkarmak için her şeyin ayarlanmış olması ve sizlerin hazır olması gerekir.

İçeriğe nasıl başlamanız konusunda bocalıyorsanız benim yöntemim bodoslama dalmaktır. Alakasız bir örnekle ya da komik bir benzetmeyle başlayabilirsiniz. Konuyla alakalı bir istatistikle veya konuşma havasında  okuyucunuzu yormayarak rahatlatıcı bir içerikle karşı karşıya olduğunun sinyalini vereceksiniz.

İçeriğe başladınız ve o da ne! Bitmiş bile akıp giden sözcüklerin ahengine kapıldınız ve söyleyeceğiniz her şeyi söylediniz. Bittiğini düşündünüz ve bizler bitmediğinize eminiz. Öncelikle şunu söylemeliyiz. İlk içeriğinizi yazdığınız için hatalarınız olabilir. Kimse ilk seferde kusursuz bir yazı yazamaz emin olabilirsiniz. Yazınızı Word’de yazım yanlışları ve noktalama hataları kontrolünden geçirin. Bu konuda çok iyi olduğunuzu düşünseniz bile yazma esnasında cümlelere dökülen kelimeleri, ilham kaynağınızı kaybetmeme adına hızlıca yazmaya çalışırsınız. Bu nedenle akıcılığı bozan kelimeleri düzeltin ve emin adımlarla yolunuza devam edin. İçeriğinizi sonradan tekrar tekrar okuyup cümlelerinizi başka açılardan değerlendirip en güzel makaleyi ortaya koymaya çalışın.

Birincisi bitti, devamında ne mi yapıyoruz? İkinciye geçip yayınlarımızı devam ettirelim. Bu durum bir nevi stok da dediğimiz elinizde bulunduracağınız belgelerdir. Ve bunların var olduğunu bilmek sizleri güçlü hissettirebilir. Aynı kuralları ikinciye sonra üçüncü dördüncü derken elinizde en az 10 tane içeriği bulundurmanız sizlerin yeni bir seviyeye atlamanızın işaretidir. Konunuz hakkında epeyce bilgi sahibisiniz ve bu durumu paylaşıyorsunuz. Meraklı gözlerle onları hedef kitlenize ulaştırmayı ve peşinizden gelecek kitlenizi tanımaya da epeyce yaklaştınız demektir.

Atlamadan söylemek istediğimiz önemli bir mevzu iseöğrenmeye açık olduğunuz kadar yeniliklere ve gelişmelere de açık olmanız, bilgiyi edindiğinizde o konuyu yaymak için ilk adımı ben atmalıyım diyerek diğerleriyle savaşabilmenizdir.

İçerikler hazır olduğunu göre birazcık teknik kısımlara değinme vakti geldi sayılır. Yazılarınızı herkese göstermek için atacağınız yeni adımınız blog oluşturmak olabilir. Bizler ilk aşama için sizlere, Google’ın bizlere sağlamış olduğu ücretsiz yayıncılık imkânı sunan Blogger uygulamasından başlamanızı öneririz. Kolay kullanım paneli olan Blogger’ı açıp kayıt olabilirsiniz. Teknik kısımlarla sizleri sıkmak istemediğimizden genel hatlarıyla bahsedeceğiz. Blogger’ın linkini de buraya bırakıyoruz. LİNK : BLOGGER

Hem size hem de içeriklerinize uygun blog isminizi doğru seçmelisiniz aynı zamanda kategoriler ve temalar da devreye girecektir. Bu kısımlar için YouTube’dan içerikler izleyerek aşama aşama bloğunuzu oluşturun. Eğer ben kendime güveniyorum daha profesyonelce bu işi yapmak istiyorum derseniz, WordPress de bir blog açmanın tam zamanı. Bu durumda teknik kısımlar için yardım almanız gerektiğini söylemek isteriz. Zira ilk aşamada çuvallayabilirsiniz. Profesyonel bir web sitesi için isim yani domain almalısınız bu aşamalarda siteniz için senelik bir ücrete tâbi tutulursunuz.

İçerikler için görsel seçimleri önemlidir. Sitenize ekleyeceğiniz görseller özenle seçilmeli ve boyutlarını optimize etmelisiniz. Bizim kullandığımız optimazasyon sitesi: Optimizella

Her içeriğiniz için ayrı bir öne çıkarılan görsel olmalı. Bu görsel ana sayfanızda içeriğinizi temsil edecektir. Öne çıkarılan görsellerin hepsi aynı boyutta olmalıdır. Bu kısımda birazcık tasarım bilgisi işinizi kolaylaştırır. Ayrıca içeriğinizin başlığı kısa ve anlaşılır olmalı ve muhakkak her içeriğiniz için bir açıklama yazısı yazmalısınız. Bu açıklama yazısı en fazla 160 karakter olup Google’da içeriğinizi özetleyip size ulaşmaya çalışanlara kolaylık sağlayacaktır.

İçeriğiniz yayınlamak için hazır ve son kontrolleri yapmak üzeresiniz. Ön izlemenizi yaptınız ve her şey şahane gözüküyor. Bloğunuza ilk seferde hazırladığınız 10 içeriğinizi yükleyin. Bu durum bloğu dolu gösterecektir. Ayrıca bloğunuzun uzantısı olan sosyal medya hesaplarını eklemeyi unutmayın bu sizler için çok iyi bir fırsat. Düzenli şekilde içeriklerinizi sosyal medya hesabınızdan paylaşarak etkileşimleri kuvvetlendirin.

Evet! Artık sizler de yayıncılarsınız. Bu durum sizleri oldukça heyecanlandırmış ve gururlandırmış olmalı. Sonrasını mı merak ediyorsunuz? Bloğunuza etkileşimler oldu ve artık sizleri dinleyen birileri var. Hedef kitlenizi hangi kesimlerden insanların oluşturduğunu öğrenmek onların tüm özelliklerini bilmek hakkınız. Sizlere blogger ve diğer blog siteleri bu unsurları öğrenme fırsatı sunuyor. Onları düzenli şekilde takip ederek ne istediklerini bulabilirsiniz. Ayrıca siteye oluşan feedbackleri de önemseyin.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişizdir. Bu şekildeki içerikleri sevdiyseniz içeriğimize yorum yaparak bizleri bu şekilde yeni içerikler eklemeye ikna edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here