Aliexpress Güvenilir mi? Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

1
1685
Görüntülenme

Alışveriş yapmaya bayılanlar için adeta ilham kaynağı olan bir siteden bahsediyoruz. Hele de alışverişi tutku ve hesaplı hale çeviren izleyiciler için bir hayli popüler olan Aliexpress’i henüz duymayanlar varsa bizim aracılığımızla herkese duyurmak planlıyoruz. Aliexpress, toptan fiyatına online alıverişin prakende temsilcisidir. Yani bu kadar fazla tutulmasının sebebi de aslında ucuz olasından kaynaklı. İnsanlar bir kez keşfedince bağımlılık yaptığından bahsediyor. Site her gün güncelleniyor ve birbirinden farklı ürünlere denk gelebiliyorsunuz. Yani anlayacağınız, sitede makyaj fırçasından, telefona kadar geniş bir ürün yelpazesi ve seçenek mevcut.

Alışveriş şekli nasıl gerçekleşiyor?

Site aslında binlerce markayı ve onları temsil eden satıcılardan oluşuyor. Satıcılar ürünleri kendi firmalarında üretiyor ve siteye yükleyebiliyor. Yani sizler, tek bir siteden alıyormuş gibi birçok markadan dilediğiniz gibi alışveriş yapabiliyorsunuz.

Ürünler Çin’den geliyor dolayısıyla Çin malıdır. Bu durumdan hoşnutsuzluk duyanların sitede karşılaştığı bazı problemleri dile getirmek gerekirse;

Ürünlerin Çin’den geliyor olması kargo zamanını genişletiyor. Genellikle ürünler 11 ile 40 gün arasında elinize ulaşıyor. Lakin aralık ayında 1 Ocaktan sonrası için kargolar Türkiye’ ye 5 günde elimizde olacak diye bir duyum almıştık.

Çin malı olması insanlarda kalitesiz algısı uyandırabiliyor. Ama zaten şuanda kullandığımız birçok ürün Çin malı ve biz onları beş katı pahalıya satın alıyoruz.

Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar

Öncelikle tüm insanların aynı düşünceye sahip olmadıklarını göz önünde bulundurarak ürününü satın almayı düşündüğünüz satıcının ‘olumlu feedback’ (iyi geri dönüşler) almış olmasına özen gösterin. Genellikle %100 olumlu puanlar alan satıcılara rahatlıkla güvenebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Puanlarıyla ikna olmadıysanız ise kesinlikle ürün hakkındaki yorumları okuyun. Genellikle insanlar kötü ürünleri ve olumsuz tepkileri yazmaktan çekinmezler. Ürünü satın almadan yapacağınız ilk işlem bunlar olabilir.

Aynı ürünü satan onlarca satıcı var. Bu satıcılar arasından seçim yapmak yerine ürünü sitedeki resmi mağazasından almayı tercih edin. Eğer mağazası yoksa en yüksek puanlı güvenilir satıcıdan satın alın.

Ürünleri filtre aracılığıyla hem kaliteli hem ucuza hem de güvenilir şekilde alabilirsiniz.

Alınan ürünler genellikle Free Shipping yani ücretsiz kargo oluyor. Ama şöyle bir durum var ki insanlar en fazla bundan yakınıyor, genellikle 1 ve 10 dolar arası ürünler takip numarası olmadan postalanıyor. Haliyle ürün uzak doğudan geldiği için kaybolma, unutulma ve çalınma riski artıyor. Bazen PTT çalışanı bile ürüne el koyabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için kesinlikle fiyatı 1 ile 2 dolar arası değişen Tracking number yani takip numarası isteyin ayrıca Logistics information bölümünden kargonuzun size kaç günde ulaşacağının da bilgisini kolayca alarak alışverişinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Ürünler gümrükte takılıyor mu? Çok merak edilen bir konudur. Ürünler 30 dolara kadar gümrükte takılmıyor. 30 – 150 dolar arası ise gümrükte takılıyor ve vergi isteniyor. Bu gibi durumları fark eden bazı satıcılar kendi ürünleri için özel hizmet satışı bölümü bile açmışlar inanabiliyor musunuz? Mesela 100 dolara aldığınız bir ürünü satıcıyla irtibata geçerek kargo üzerine 15 dolar yazdırabiliyorsunuz. İşi bu boyuta getiren sistemi de ayrıca tebrik ediyoruz.

Ufacık bir ürün bile olsa ve o ürünü aynı satıcıdan 10 tane sipariş ettiyseniz hepsi ayrı kargolarla gelmektedir. Bunun sebebi ise ülkemizde gümrüğe takılarak ürünü şahsi mi yoksa ticari amaçlı mı? Olduğunu kabul ettiremememizden kaynaklanıyor.

Genellikle teknolojik aletler ve kozmetik ürünleri satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Tabi ki makyaj fırçaları ve şarj kabloları hariç.

  • Ürünün elinize ulaşmadı?
  • Deforme olmuş durumda geldi?
  • Alakasız ürün geldi?

Bu gibi memnuniyetsizlik durumunda hemen satıcıyla irtibata geçebiliyorsunuz. Zaten çat pat bir İngilizceye kolayca anlaşabilirsiniz ve sizlere para iadesini hemen yapıyorlar. Hemen ürünün altında yer alan satıcı bilgilerinden, satıcı aktifse canlı da konuşabiliyorsunuz. Para iadesi ve ürün değişimi konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Alışverişinizi Çinlilerin özel günlerine ve haftalarına denk getirmemeye çalışın. Hiçbir Çinli çalışan özel günde çalışmaz bunu unutmayın. Mesela 15 Şubat Çin yeni yılıdır. Bu haftaların başında ve sonunda onlara tatil olur. Sizlerin de siparişi en az iki ay gecikir.

Ürünün elinize sorunsuz ulaştığı takdirde sitede siparişlerinizden onay kısmına tıklayarak siparişinizi onaylayabilirsiniz. Onayladığınız takdirde aldığınız ürünün ücreti satıcının hesabına geçecektir.

Aliexpress’den alışveriş yapılmalı mı?

Kesinlikle!

Benim de tereddütler yaşayıp araştırmaya başlama sürecimi bu merakım başlattı. Onlarca ekşi sözlük yorumundan, videolara ve makalelere başvurarak bu sonuca varıyorum. Ürünlerin kaliteleri daha düşük oluyor ve markalar bizlere on katı fiyatla satıyor. Sitenin olumsuz yanı sadece geç elimize ulaşması. Eğer biraz sabırlıysanız kesinlikle deneyin. Benim aslında öğrenci mağazası diye adlandırdığım bir site. İçerisinde yok yok! Özellikle benim favori kısımlarım telefon kılıfları ve gözlükler oldu. Sizler de sitede ufak bir gezinti yaparak küçük bir alışverişle deneyimleyebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here