2019 Yılında Literatürünüze Eklemeniz Gereken Moda Terimleri

0
213
Görüntülenme

Bir mağazaya gittiniz ve sade şık bir kazak arıyorsunuz. Seçenekler arasında kaybolmuş haldeyken mağazadaki satış görevlisi usulca yanınıza yaklaşıp nasıl bir kazak aradığınızı öğrenmeye çalışacaktır. Nihayetinde ne istediğinizi bilmek hem onun işini hem de sizin işinizi bir hayli kolaylaştıracak. Trendleri takip edip giyimine özen göstermeye çabalayan biriyseniz satış görevlisine istediğiniz parçayı kolayca anlatabilirsiniz. Ama! Trendler konusunda sınıfta kaldıysanız kazağı sadece uzun kollu, sizleri sıcak tutacak bir araç olarak görüyorsanız işiniz zorlaşır. İşte! Tam da bu anlar için sezonun getirdiği yeniliklerin isimleri ve hayatınıza katmanız gereken anlamları sunmayı hedefledik sizlere. Duymaya hazırsanız başlayalım o halde.

LOOKBOOK: Lookbook’lar markaların birer görsel uzantısı gibidir. Markaların kişilere sunacağı tarz önerilerinin toplu hali olarak değerlendirebileceğimiz Lookbook‘lar, iyi kullanıldıkları zaman markanın hikâyesini hedef kitleye anlatma bakımından oldukça başarılı sayılabilirler. Lookbook’lar için model seçiminden, mekân seçimine fotoğrafçı seçiminden stil seçimine kadar her ayrıntı büyük rol oynar ve markanın hikâyesini geliştirir.

VLOG: Tanınmış veya tanınmayı hedefleyen, tüm yaşamını ayrıntılar içerisinde gözler önüne süren kişilerdir. Genellikle YouTube’a video çekerek dijital bir günlük gibi kullanılır. Bu videoları çeken kişilere Vlogger denir.

Mom Jean: Bol diyebileceğimiz 90’ların hit parçası olan denimlerdir. Sadece bel kısmı vücudunuza oturur ve geri kalan kısımlar bol gelmelidir. Boyfriend de denilen türleri hayli popülerdir.

Kruvaze: Giysilerin düğmeyle kapanacak olan ön parçaları birbiri üstüne binecek biçimde yapılmış olan tasarımlardır. Genellikle eskiden ceketlerde fazlasıyla kullanılmasına rağmen günümüzde elbiselerde, eteklerde ve üst bluzlarda kullanılıyor. Bu kadar fazla kullanılmasının amacı ise vücudunuzun kusurlarını kapatıyor olmasıdır.

Top: Türkçe karşılığı üst demektir. Genellikle yabancı kelime olarak görünse de top kelimesini günlük olarak bir hayli fazla duymaya başladık.

Balıkçı yaka: Boyun kısmı kalın ve bazıları da katlanabilir olan yaka biçimi. Kışın oldukça fazla talep edilmiş olsa da, günümüzde yazları da oldukça fazla kullanılıyor. Şu sıralar trendler arasındadır.

Halter yaka: Boyundan bağlamalı omuzları açığa çıkaran yakalardır. Vücut hatlarını ortaya çıkaran bir kesime sahiptirler.

Çan etek: Kalçadan başlayıp alt kısma doğru genişleyen etek modelleri. Mini, midi ve maxi boyutlarından her biri için kullanılır.

Oversize: Omuzları düşük bol gelen giysiler. Genellikle vintage dediğimiz 90’lar ürünlerinde bolca kullanılır.

Volan: Genellikle giysilerin etek ucu ve kol detayları gibi yerlerine kumaş parçalarıyla yapılan geniş ağızlı süslemelerdir.

Karpuz kol: Omuzdan kollara doğru kabarık inen modellere denilir. Elbiselerde ve kısa kollu bluzlara bile uygulanmıştır.

Midi boy: Diz altı etek boyuna verilen isim.

Maxi boy: Uzun eteklerin moda dünyasında karşılığı.

Pötikare: Küçük kareli kumaş desenleri.

Maksimalizim: Moda da; abartılı, geniş kitleyi kapsayan anlamında kullanılır.

Fütürist: Geleceği yönelik moda tasarımlarını yansıtan kelime.

Windbreaker: Türkçe karşılığı rüzgârlıktır, genellikle sonbahar aylarında kullanılan ince sayılacak kapüşonlu, sportif, fermuarlı ceketler. Sezonun en büyük trendlerinden biri.

Kanguru montu: Yarım fermuarlı kapüşonlu mont.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here