1950’lerde Kadın ve Erkek Modası

0
2236
Görüntülenme

Moda çağının en güzel  dönemlerini yaşadığımız, trendlere ve akımlara uyum sağlamak bizler için hobi haline geliyor. Her karakterin illa kendinde bir şey bulduğu trend atmosferine kapılmak çok kolay. Değişen teknoloji değişen ruh hali, peki ya stiller? Stiller hep kalıcı mıdır, yoksa dönüşümlü müdür? Bana sorarsanız muhtemelen dönüşümlü cevabını verebilirim. Bunun sebebi belki de devamlı eskiye takılmamız. Aslında eskiyle yeniyi karıştırmak diyebiliriz tabii ki. Kendinizi bir anda çok eskilere getirmeyi ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, sizleri 50’lere, o günlerin modasına götürebilirim. 50’ler modası aslında ikinci dünya savaşının bitişiyle başlıyor. Yani savaş zamanları kısıtlı kumaş ve iplik olmasından dolayı moda kavramı gelişmemiş. İlerleyen zamanlarda yeni ve farklı kumaşlar keşfedilerek özellikle Amerika Birleşik Devlet’lerinde yaygınlaşmaya başlayan moda anlaşışı yavaş yavaş tüm yaşantılara dâhil olmuş. Özellikle kadınların kıyafetlerine renkler, desenler, naylon kumaşlar, yün ve pul detayları eklendi. Büyük ve ihtişamlı desenler adeta vazgeçilmez oldu.

50’lerin genç erkeklerine baktığımızda motorcu tarz deri ceketlere rastlıyoruz. Deri ceketlerin tarihi belki de 50’lerden öncesine dayanır. Hala devam ediyor aslında müthiş bir şey değil mi? Genellikle 30 yaş ve üzeri erkekleri ciddi takım elbiselerle görüyoruz. Süveter trendinin erkeklere yansıdığı o yıllarda her renk süveter kolaylıkla kullanılıyor. Bol paçalı pantolonlar, şapkalar, ceketler 50’lerin sokak modasını oluşturuyor diyebiliriz. Erkekler o sıralar kıyafetleriyle asil duruşlar sergiliyor.

Kadınlara geldiğimizde öncelikle Fransız esintili saç ve makyajlar gözümüze çarpıyor. Saçlar daima toplu ve asil görünüyor. Bazen de tabii ki aksesuar olarak tercih edilen şapkalara rastlıyoruz. Abartılı inci küpelerde bu yıllarda trend olmuşa benziyor. Devrin genç kızları enerji dolu ve rengârenk giyinmeye bayılıyor. Desenleri karıştırma ve baştan aşağı tek renk kombinleri oldukça ilgi çekici. Bu iki unsurunda günümüzde trend olduğuna şahit oluyoruz. Elbiselerde genellikle bel, kalça ve göğüsleri belli edecek kıyafetler tercih ediliyor. Bol pantolonlarla çizgili gömlekler birleşiyor. Midi boy etekler yaygınlaşıyor. Asil ve göz kamaştırıcı şıklığı gözler önüne süren en zevkli yılların başlangıcı diyebiliriz 50’lere. Ayakkabılarda topuklu ve sivri burun ayakkabılara sıklıkla rastlıyoruz. Kadınların ince ve uzun görünme arzusunun 50’lerde başladığının da altını çizebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here